Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 6 ay Önce yayınlanmıştır.

Akvaryumları çok çeşitli malzemeden yapmak olanağımız vardır: Betondan, tahtadan, fibrglas denilen (cam elyafı) malzemeden, metal, cam tabakadan, akrilik ve bütünüyle camdan yapılabilir.

Metal-cam tabakalardan yapımı
1960’lı yıllara kadar akvaryumlar, çekme çelik veya demir çerçeveler içerisine cam tabaka yerleştirilerek yapılırdı. Görünümlü, kalıptan çıkma tanklar yapılmaya başlayınca, çerçeveliler birer birer ortadan kayboldular.

Bütünüyle-cam tanklar
1960’larda silikon lastik kaynaşmasından sora, cam tabakaları (levhalar) silikon, lastik aracılığıyla çok temiz olarak kaynaştırılıp hoş tanklar elde edilebilmektedir. Böylece, bu tanklar evlerde ve kapalı mekânlarda çok göz alıcı, güzel görünümlü modern aksesuarlar olarak yer almaya başlamıştır. Bu gelişme balıkçılığında devrim niteliği sayılmıştır. Eski metal Çerçeveli tanklar deniz suyu ile aşındığından, deniz balıklarının beslenmesine olanak vermemekteydi. Oysa silikon lastik kaynaklı akvaryumlar tuzlu sudan etkilenmediğindençılıkta rahatlıkla kullanılır hale gelmiştir.

Plastik tanklar
Tek parçalı plastik tankların hoş olmayan yanları vardır. Bunlar ufak tanklardır, renkleri saydam değildir; çizilip, aşınabilir, kuvvetli ışık altında eğilip bükülebilirler. Camdan, modern akrilik tanklar bu sakıncaları bertaraf etmekle beraber, bunların temizliği ve saydamlığı dikkatli bilinçli bakım gerektirir.

Etiketler