Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 8 ay Önce yayınlanmıştır.

 TATİLE ÇIKMADAN ÖNCE AKVARYUM BAKIMI 


Elektrik Kesintileri: Eğer siz yokken bir elektrik kesintisi yaşarsanız, Akvaryum araçlarınız çalışmaz, bunun anlamı tankınızdaki oksijen miktarı hızla düşmeye başlar. Ve yine mevsim şartlarına bağlı olarak Akvaryum suyu sıcaklığı yükselir ya da düşer.


Isıtıcı: Şunu unutmayalım ki hiçbir aracı sonsuza kadar çalışmaz. Isıtıcıların bozulması ve görevini yapamaması yaşanan sorunlardan birisidir.

Stres: Akvaryum içindeki harmonin bir şekilde bozulması balıklar üzerinde stres oluşumuna sebep olabilir. Örneğin Akvaryum aydınlatması yapan floresanlardan birisinin görevini düzgün yerine getirmemesi ya da aydınlatma sürecinin değişmesi vs.

Hasta ya da Ölü Balık: Siz varken balıklarınız son derece sağlıklı görünebilirler ama siz gittikten sonra Akvaryum’un biyolojik düzeni bozulup balıklarınız sıra ile hastalanabilir ya da ölebilirler.

Peki, bu durumlara karşı ne gibi önlemler alabiliriz sorusunu soruyorsanız size aşağıda önereceğimiz 5 maddeyi dikkatlice uygulamanızı tavsiye ederiz.

Otomatik Besleyici: Batarya ile çalışan otomatik besleyicileri özellikle tavsiye ederiz. Böylece elektrik kesintilerin etkilenmezler. Balıklara ihtiyacında az ya da fazla yem verme ihtimali ortadan kaybolur. Eğer oto besleyiciyi seyahatten hemen önce aldı iseniz en az 3 gün önceden kullanmaya başlamanızı ve yemlemenin sağlıklı olduğunu gözlemlemenizi tavsiye ederiz.

Batarya ile Çalışan Hava Motoru:
 Eğer herhangi bir şekilde elektrik kesintisi yaşarsanız batarya gücü ile çalışan hava motorlarınız çalışmaya devam edecek böylece akvaryumunuzun oksijensiz kalma riski ortadan kaybolacaktır. Gitmeden önce pilleri yenileri ile değiştirin ve siz yokken akvaryumunuza bakacak olan arkadaşınıza da acil durumda müdahale etmesi için 2–3 tane yedek pil bırakın.

Isıtıcı: Biliyorsunuz ki ısıtıcılar akvaryumlar için çok önemlidir. Şiddetli ısı değişimleri balıklarınızın hastalanmalarına sebep olabilir. Bu yüzden ısıtıcılarımızı kontrol etmeli ve seyahate çıkmadan önce bir yedek ısıtıcı daha takmanın çok faydalı bir önlem olacağını söyleyebiliriz.

Işık Zamanlayıcısı: Balık ve bitkilerinizin sağlığı için aydınlatma sistemi, aydınlatma kalitesi ve süreci inanılmaz önemlidir. Size aydınlatma sistemini otomatik olarak ayarlayan sistemleri öneririz. Bu sistemi kullanarak balıklarınızın gereksiz stres altına girmesinden kurtulursunuz.

İzolasyon: Hasta ya da yaralı balıklarınızı diğer balıklardan ayırıp izole etmenizde çok fayda vardır. Eğer böyle bir balığınız yoksa bile sizin yerinize akvaryuma göz kulak olacak arkadaşınız için böyle bir yer ayarlayın. Siz tatilde iken istenmeyen bir hastalık durumu olduğunda arkadaşınız o balığı bu ayarladığınız izole edilmiş yere taşıyıp diğer balıklara yayılmasını engelleyebilir.