Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 6 ay Önce yayınlanmıştır.

bemba1 - Tropheus aldıktan sonra nelere dikkat edilmeli ?

Belki sizde benim `Tropheus Çılgınlığı` adini verdiğim donemdesiniz. İnternette Tropheuslar ile ilgili yazılanları araştırıyorsunuz ve binlerce rengârenk Tropheus fotoğrafları arasında geziyorsunuz. Onlarca anlatılan şey arasında kendinizi kaybediyorsunuz.
Bazılarımız bunlardan sonra en yakındaki akvaryumcuya koşarak gider, küçük bir çocuğun heyecanı ile potansiyel balıklarınızı görmeye gidersiniz. Sıra en zor kısma gelmiştir, hangi tur Tropheus almalıyım. Kim hepsine sahip olabilir ki?

Eminim birçok insan Tropheus beslemeyi denemiş ve havlu atmıştır. Bundan 10 sene önce bende neredeyse vazgeçmek üzereydim. Bu kısa makaleyi size baslangicta da olsa yardımcı olmak amacıyla yazıyorum.

Gecen zaman içerisinde iyi ve kotu tecrübeler edinerek, bazen çok şanslı bazen de çok şanssız hissettiğim oldu. Tropheusların ilk alındığı ve akvaryuma eklendiği donem çok kritiktir. En çok kayıpların yaşandığı ve insanların Tropheus aldıklarına bin pişman oldukları bir donem olabilir. Nitekim bilinçsiz ya da yeterince araştırma yapmadan Tropheus kolonisi kurmaya çalışanlar genelde balıklarının neredeyse tamamını kaybederler.

Akilli bir Tropheus sahibi;

Her zaman bloat beklemelidir ve buna hazırlıklı olmalıdır. Kendiniz görerek elden de alsanız, kargo ile de size yollansa hatta bir akvaryumdan diğerine aktardığınız anda bile bloat riskine hazır olmalısınız. Eğer bloat`i karşılamaya hazırsanız, balıklarınız hastalansa bile korkamamalısınız. Benim tecrübelerime göre bloat yavruları ve yetişkin altı Tropheuslar`i, yetişkinlere göre daha kotu etkiler ve ihtimali arttırır. Yetişkin balıklar strese daha dayanıklıdır.

Elinizde en azından Metronidazole (flagyl/nidazole) yoksa sakin Tropheus almaya gitmeyin. Elinizde ilaç olmadan Tropheus almaya gitmek, stepnesiz uzun yola cikmaktan farksızdır. Eğer ilaçlarınızı baliğiniz hastalanırsa, hastalandıktan sonra almaya kalkarsanız çok ama çok geç kalabilirsiniz. Benim Tropheuslar`deki en büyük basarîm hiç bloat`a yakalanmamaları değil tam tersine bloat`a yakalandıklarında ilaçlarımın hazır olması ve ne yapmam gerektiğini bilmemden ileri gelir.

Tropheuslar`inizi alıp akvaryuma koyduğunuz ilk bir kaç gün yemlerine Metronidazole emdirerek vermeniz olası bir bloat`a karsı yapabileceğiniz en iyi hamledir. Tropheuslar yeni akvaryumlarına girdikleri ilk bir kaç gün açlıktan kudurmuşçasına yem yiyeceklerdir, özellikle kargo ile geldilerse ya da yolculuk yaptılarsa, çünkü yolculuk öncesi satıcılar balıkları aç bırakırlar. İste bu yüzden aç balıklarınıza ilaçlı yem yedirmek çok önemlidir. Metronidazole`un etkili olabilmesi için baliğin sindirim sistemine girmiş olması gerekmektedir. Bu sayede çok büyük bir ihtimalle / ortam değişikliği yasayan ya da yolculuk yüzünden strese giren hayvanlarınızda bloat başlamadan tedavi edilmiş olur. Bazı hobiciler balıkların ilk bir kaç gün aç bırakılmasını savunur ve tavsiye eder. Buradaki engel eğer siz balığa bu ilk bir kaç gün ilaçlı yem yedirmeyip ilacı sistemlerine sokmazsanız zaten bir kaç gün içerisinde bloat kendini gösterdikten sonra hiç yem yemeyecek ve en hızlı, ucuz ve basit yöntemden faydalanamamış olacaksınız.

Balıklarınızı yeni aldığınızda bir sure, önceki sahibi ne ile beslediyse sizde onunla besleyin. Balıklar yeni bir yeme asla ani ve yüksek öğünler ile alıştırılmaz. Eğer yeni yemi zaman içerisinde azar vermezseniz bloat olabilirler.
tropheus beslenmesi konusunda en çok güveneceğiniz yem çeşidi spirulina pul yemdir, bu tarz yemlerde, yem yüzünden bloat olma ihtimali yoktur.

Yüksek filtrasyon değerleri sağlamak Tropheuslar için mükemmel bir secimdir. Diyelim ki akvaryumunuzun kapasitesi 500litre net su hacmi 400 litre. 400 litre için yeterli denilen 1 filtre yerine iki hatta 3 filtre kullanmak son derece akıllıca olur. Böylece bir filtrenin beklenmedik arızası sizin için üzücü sonuçlar doğurmaz ve suyunuzun temizliği garanti altına alınmış olur.

Tropheus eğer yem yemiyorsa bunun iki sebebi vardır, ya ağzında yumurta olan bir dişiden bahsediyoruz ki bu durumda dişiler küçük yem parçalarını dikkatlice yutarlar ve ağızlarında yumurta olduğu dikkatlice bakılınca görülür. Ya da o bloat olmuştur.

Saklanan, huzursuz, mukus, yem yemeyen Tropheus gördüğünüzde hemen tedaviye başlayın. Ne kadar erken baslarsanız o kadar basarîli olursunuz. Birkaç gün bekleyip gözlemlemek ya da oyalanmak sizi üzecektir.

Su anki tecrübelerim ve Tropheus bakımındaki kendime güvenimle size sunu söyleyebilirim ki, eğer diyetlerine dikkat ederseniz, su değişimlerini aksatmaz iseniz ve gerektiğinde hastalığa müdahale etmeye hazırsanız Tropheus beslemek çok kolaydır. Zor olan kısmı, dediğim gibi ilk aldığınız bir kaç haftadaki alışma evresidir.

Saygılarımla