Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 2 ay Önce yayınlanmıştır.

Pazar günü 10 adet ilangi yavrusu alınca internette araştırmalara başladım. Artık bende besliyorum.

Tüm Tropheus türleri narin ve su değişimlerine diğer malawi ve amerikan türlerine göre daha duyarlı türlerdir. Bakımı özen ve emek ister haftada bir dip çekimi yapılmazsa belki sağlık problemi oluşmaz ama kendine özgü güzelim renklerini ortaya çıkarmaz.

Bunun yanında 8 ve üzeri pH değeri ister. Bu değerleri pH düzenleyici kimyasallarla sağlayanlar olduğu gibi dış filtreye ya da benim gibi tabanına mercan kırığı kum koyup pH değerinin yükselmesini sağlayanlar da vardır. Su değişimlerinde her zaman aynı ayarı tutturmanın zorluğu ve en ufak bir yanlışlığın üzücü sonuçlar ortaya çıkarma riskiolması sebebiyle mercan kırığı kum kullanmanın hem daha az riskli hem de orta ve uzun vadede daha az maliyetli olduğunu düşünüyorum.

Bugüne kadar ki Moori İlangi türündeki tecrübelerime göre; 200L hacimde yavrudan bakımının mümkün olabildiğini gördüm. Ancak her canlıya içgüdüleri sayesinde ihtiacını duyduğu yaşama ortamını ne derece iyi sunabilirsek o derece sorunsuz ve sağlıklı şekilde balıklarmıza bakabiliriz. Buna göre; 200L hacimde yaşayabilen tür sayısı az olmakla birlikte, 250L hacmin altında bakılması tavsiye edilmeyen türler çoğunluktadır. Çok az tür için 350L ve üstünde hacimler gerekebilir.

Tropheus hakkında araştırma yapanlar pek çok yerde koloni lafını duymuş ya da okumuşlardır. 2 ya da en fazla 3 erkek birey içeren toplam 12 bireylik topluluk, koloni olarak adlandırılır. Bu birey sayısına ve erkek dişi oranına ulaşılmış bir ortamındaki, balık sağlığı; bu sayıya ulaşılmamış ya da oranı iyi ayarlanmamış bir ortamına göre; çok daha rahat şekilde stabil tutulabilir. Ayrıca üretkenlik de o derece verimli olur. Az önce değindiğim hacmin önemi burada ortaya çıkar. 12 bireylik bir koloninin 250L hacimde bakılmasıyla 400 L hacimde bakılması arasında ciddi farklar oluşur. Yavruyken 250L de rahatlıkla büyütülebilen balıklarımızda, damızlık boya ulaşıldığında sıkıntılar ortaya çıkmaya başlayabilir. Bu nedenle bu işin en maliyetsiz şekli başlanabilecek en fazla hacimde Tropheusa başlamaktır.

Yavrudan damızlığa hiç büyütmemekle birlikte yavru bir bireyin damızlık boya gelmesi için 1 sene civarında bir zaman ihtiyaç duyulduğunu biliyorum. Yavrudan büyütüp yavru almak isteyenlerin sabırlı olmaları gerekir.

Tropheus bakmakta kararlı olan arkadaşların alacakları yavruların çapazlanmamış olduğundan emin olmaları için bildikleri, % 100 güvenebilecekleri yerlerden balıklarını temin etmeleri faydalı olur. Ayrıca; keseleri bitene kadar dişinin ağzında kalan yavruların daha sağlıklı ve dirençli olduklarını söyleyebilirim. Yumurtayken ya da keseliyken dişiden ayrılan bireylerde kayıp yaşama riski, keselerini tamamen anne ağzında bitirmiş yavrulara göre çok daha yüksektir.

Konumuz yavru büyütmek olduğuna ve hedefimiz koloni oluşturmak olduğuna göre ve yavru alındığında cinsiyetler bilinemeyeceğinden, istenilen orandan çok daha fazla sayıda yavru birey almak şarttır. Örneğin; 2e8d için 16-18, 2e10d için 20-24, 2e12d için 24-30 adet bireye ihtiyaç duyulabilir. 6cm den küçük boylarda yavru alındığında erkek ve dişi sayılarının tamamen şans olduğunu unutmamak gerekir. 7 cmden küçük bireylerde cinsiyet konusunda hata ihtimali her zaman vardır. Tropheusa sonradan ilave yapmak problemdir dense de kurallarına uyulduğu sürece sıkıntı yaşama riski en aza indirilebilir. (Bunun yöntemi başka bir forum konusu olduğundan burada değinmeyeceğim.) Bu nedenle gözünüz çok da fazla korkmasın lütfen.

Uygun olmadığı halde mevcut malzemelerin kullanılması, maliyetin daha düşük olacağı düşüncesini verde de; ilk alırken seçiminin iyi yapılmaması, birlikte bakılması uygun olmayan türlerle bakılmak istenmesi, uygunsuz dekor yapılması, uygun olmayan kum, kaya gibi malzemelerin kullanılması, yetersiz filtrasyon …vs. sebeplerle; orta ve uzun vadede yaşanması kuvvetle muhtemel kayıplar nedeniyle maliyetlerimizi oldukça arttırarak maddi ve manevi üzüntüye neden olabilir.

Yavruların büyümesi sırasında nitrat ve nitrit, büyüme üzerinde baskı oluşturan bir faktördür. Yavruları gelişimlerinin sorunsuz olması için, günde 4 den az olmamak kaydıyla, 6 kez ve bol kepçe yem verildiği düşünüldüğünde; nitrit ve nitrat artışı çok hızlı şekilde olur. Bu sebeple; 7 günü geçmemek kaydıyla, haftada 2-3 kez, %30 oranında dip çekimi yapmakta fayda vardır.

Dip çekimini kolaylaştırmak için başlangıçta kum kullanılmamasını tavsiye ederim. Ayrıca bölge kapışmalarının erken başlamaması için kaya kullanımı için de acele edilmemeli. Yavrular 4-5 cm boya ulaşana kadar tabana kum koyulmamalı, 6-7 cm boya gelene kadar da kaya kulanımından, yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı, kaçınılmalıdır. Zamanı geldiğinde 0 numara mercan kırığı kumun ve mümkün olduğunca pürüzsüz yüzeyli ve deliksiz olan kayaların kullanılmasını tavsiye ederim. Başlangıçta sadece pH yükseltsin diye çok az miktarda (yaklaşık 1avuç / 50L oranında) mercan kırığı kum kullanılabilir.

Sadece yavru bireylerin gelişimini düşünerek ve sıkmadan yazmaya çalıştım, umarım faydalı ve zevkle takip edilebilecek bir konu olur.

Hakkınızda hep hayırlı kararlar vermenizi dilerim.

Sağlıklı ve bol yavrulu günler.