Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
05
Ekim
2017
Bu konu 5 ay Önce yayınlanmıştır.

venustus1 - Venüstüs venustus2 - Venüstüs venustus3 - Venüstüs

Doğal Ortamı : Malawi gölünün hemen her bölgesinde bulunmaktadırlar. Aynen N. Fuscolar gibi kanallar yardımıyla Malombe gölüne de girmişlerdir.

Boyutlar : Erkekler 25 cm, dişiler ise 20 cm kadar büyüyebilir.

Cinsiyet : Bu balıkların en çok dikkate çeken yanı vücutlarındaki zürafa desenidir. Olgunlaşan erkeklerin anal ve dorsal yüzgeçleri daha da irileşir. Ve kafalarından vücutlarına doğru bir mavi renk oluşur. Dişiler ergen olmadan önceki renklerini muhafaza ederler. Bu balıkları harika kılan zürafa deseninin yanında haki ve sarının inanılmaz renk uyumudur. Diğer Malawi gölü balıklarındaki gibi dişiler renksiz olmayıp daha cazibeli bir renge sahip olmaktadırlar.

Toplumsal Davranış : Bulundukları akvaryumda iki dişiye bir erkek düşecek şekilde konuşlandırılmalıdırlar. Diğer Nimbochromisler veçıl malawi gölü balıklarıyla karma akvaryumda yaşayabilirler. Yutabilecekleri tüm Malawi balıklarını yiyebilirler. Onun için bulundukları akvaryumda balıkların aynı boyda olmasına dikkat edilmelidir.

Önerilen su şartları : Orta sert ve sert sulardan hoşlanırlar. Ph 7,5- 8,5 olmalı. Ve akvaryumun ısısı 25-27C° arasındaki bir ısıda sabit tutulmalıdır. İrileşen ve çok yem yiyen bir tür olduğundan tüm Nimbochromis akvaryumları kesinlikle iyi filtre edilmelidir. Beslenme : Bu balıklar doğada küçük balıkları avlayarak beslendikleri için hayvansal gıdaların ağırlıkta olduğu yemler yedirilmelidir. Ayrıca karides eti eti fazla olmamak kaydıyla yedirilebilir. Bu tür yemleri yedirilmesi aşırı yağlanmaya sebep olacağından çok sık verilmemesi tavsiye edilir. Aşırı yağlanma bu balıkların renklerinin kaybolmasına sebebiyet verecektir.

Üreme : Bu balıklar zamanında kumluk alanlara giderler. Dişiler yavrularını sazlık veya kayalık bölgelere salarlar. Ağızda kuluçka metoduyla ürerler. Kuluçka süresi yaklaşık 3 haftadır.

Genel Yorum : Yavruyken veya yetişkin olduklarında dahi harika renklere sahiptirler. Uygun türlerle bir karma akvaryuma kolayca uyum sağlarlar. Bu balıklar hobicilikte ilerlemiş hobiciler tarafından beslenmelidirler. 300- 1000 lt lik tanklar bu balıklar için ideal tanklardır.

Etiketler