Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
24
Kasım
2017
Bu konu 7 ay Önce yayınlanmıştır.

Doğal ortamı : Malawi gölünün kıyılarındaki kumluk sahillerde bulunurlar. Gölün güney ve güney-batı kıyılarında oldukça yoğundurlar. Malawi gölünün kum cichlidlerindendirler.

Boyutları : Erkekler 20 cm kadar olurlar. Dişiler daha küçük boydadırlar.

Cinsiyet : Erkeler daha parlak renktedirler. Olgunlaşan erkeklerin kafalarında bir yumru oluşur. Genelde dişi ve erkeklerin renkleri aynıymış gibi görünse de mavi renk erkekte daha canlıdır. Erkeklerin sırt ve anal yüzgeçleri daha geniş ve uçları sivridir.

Toplumsal davranış : Sakin balıklar olduklarından karma akvaryumlarda beslenebilmektedirler. Ancak ortamında bir erkeğe iki dişi düşmelidir. Üreme zamanlarında sinirli olan erkekler yalnız olan dişiyi hırpalayabilirler.

Önerilen su şartları : En az 250 litrelik akvaryumlarda beslenmelidirler. PH: 7,5-8 olmalı, akvaryumun ısısı 24-26 C arasındaki bir ısıda sabit tutulmalıdır.

Beslenme : Tabii ortamlarında küçük sürüler oluşturarak tüm sahili gezerek beslenirler. Kumların içerisindeki yumuşakçaları ve mikroorganizmaları yerler. Akvaryum ortamında protein ağırlıklı yemleme yapılmalıdır. Bu balıklara kan kurdu ve su piresi gibi canlı yemler kesinlikle verilmelidir. Çok az bitkisel yemleme yapılabilir.

Üreme : Ağızda kuluçka yaparak ürerler. Erkekler kum üzerine siteleri hazırlarlar. Dişiler 20-90 kadar yumurta doğurabilmektedir. Erkek yavrulara karşı ilgisizdir. Dişi balıkla işi biter bitmez karnı yumurta dolu bir başka dişi araştırırlar. Erkekler içerisinde bölgeci değillerdir.

Genel yorum : Bakımı orta zorlukta olan balıklardır. Bu balıkları tecrübeli ve ilerlemiş hobicilerin beslemesinde yarar vardır. Çok keyifli balıklardır. Kendisine güvenen tüm hobicilere tavsiye etmekteyiz.

Etiketlerim Etiketler