Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 7 ay Önce yayınlanmıştır.

Öncelikle cinsiyet ayrımından başlamak istiyorum.
Erkekler dişilere nazaran daha iridirler. Gelişmiş yüzgeçlere sahiptirler. Erkekler yaşlandıkça kafa yapmaya başlarlar.
Dişilerin karın kısmı hafif turuncumsu renktedir. Üreme dönemine girdiklerine bu renk daha da koyulaşır.

Su şartları, orta sertlik ve ph 7-8 arası idealdir. 23-26 derece arasında su sıcaklıklarından hoşlanırlar.

Omnivordurlar (hem bitkisel hem de hayvansal besinler ile beslenebilen canlılar) yem ayırt etmezler.

Üreme
Eş tutmuş zebralar diğer balıklardan ayrı durmaları ve gözden uzak bir bölgeyi korumaları ile dikkat çekeceklerdir. Yumurtlayacakları bölgeyi temizlerler ve bu dönemde dişinin karın kısmı koyu bir turuncu rengini alır. Yumurtalarını ve çıkan yavrularını çok iyi korurlar. Yavru almak istiyorsak eğer eşleri yanlız kalacakları bir akvaryuma almak en idealidir. Karma tanklarda hem yavrular büyüyemez diğer balıklara yem olurlar, hemde agresif olan eşler diğer balıklara ölüme kadar varan zararlar verebilirler.

Yumurtlama bittikten sonra yumurtalar şeffaf renktedir. Bozulan yumurtalar beyazlar ve mantarlaşır. Diğer sağlam yumurtalar 24-48 saat arasında koyulaşmaya ve kiremit rengini almaya başlarlar. Yaklaşık 50-55 saat sonra yumurtalar çatlar ve ilk kuyruk hareketleri görünür. Bu süreçten sonraki ilk 5-6 gün sonra yavrular serbest yüzmeye başlarlar. Bir kaç hafta artemia daha sonra eşlere verilen yemler toz haline getirilip verilebilir. Eşler yavrularına bakarlar ancak bir sonraki yumurtlama dönemi gelmeden erkek ya da her ikisi yavrulardan ayrılmalıdır.

Yavrularıyla beraber akvaryumun içinde gezinmeleri muhteşem bir görüntü verir. Orta Amerikan karma akvaryumlarının neredeyse olmazsa olmazlarıdır. Zebraları bir çoğumuz hırçın agresif bir o kadar da katil görürüz. Aslında hiçte öyle değildir, uygun dekor, güzel hacim ve uygun tank arkadaşları olduğunda seyir zevki mükemmel bir karma olur.

Hobiye yeni başlayanlara şiddetle tavsiye edilir.

zebra 300x97 - Zebralar Hakkında zebra2 300x262 - Zebralar Hakkında

Etiketler